Wubi – Windows kullanıcıları için Ubuntu installer (yükleyici)

Şu sıralarda çevremde herkesin ubuntu kurmamı istemeleri beni çok sevindirdi. İnsanların tek bir şeye bağlı kalmayarak yeni şeyler denemesi bu denemeleri arasında açık kaynak yazılımları seçmeleri beni mutlu etmektedir :).

Ubuntu yüklememi isteyen arkadaşların windows ile beraber ubuntu’yu kullanabilir miyim sorusuna bir kaç şekilde cevap vermekteydim. VirtualBox, vmware gibi programlar ile windows’un içerisinde ubuntu’yu kullanabileceğimiz gibi wubi sayesinde bilgisayarın açılışı sırasında kullanıcıya boot menüsünden windows veya ubuntu seçenekleri sunarak, istediği işletim sistemini kullanımını sağlamaktadır. Ubuntu’nun böyle bir olanağı sunması windows kullanıcıları için güzel bir fırsat :)

Peki wubi nasıl çalışır ?

Öncelikle Wubi’yi indirelim. Wubi’yi indir.

İndirilen .exe uzantılı dosyayı çalıştıralım. Windows bunun için sizden bir izin talep edecektir. Bu izni vererek yüklemeye devam edelim.

Daha sonra yapmanız gereken her şey sadece ubuntu için kullanıcı ismini, kullanıcı şifresini, ne kadar alana sahip olacağını belirledikten sonra yükle komutu ile işleme devam etmek olacaktır. Aşağıdaki gibi ayarları yapabilirsiniz.

 

Yaklaşık olarak 700 mb’lık bir programın yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi görünecektir.

Yüklemenin başarılı sonuçlanmasında sonra bilgisayar açılışında karşılaşacağınız boot menüsünde ubuntu’yu seçerek ubuntu kullanımına başlayabilir özgürlüğün tadına varabilirsiniz.

Güzel ubuntu’lu günler dileklerimle :)

Kaynak : Ubuntu.com

Bu yazı toplam 1,314 kere görüntülenmiştir.

0saves
Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen yorum bırakın veya diğer yazılardan haberdar olmak için RSS'e üye olun..
Paylaş / Kaydet

Yazar Hakkında


Yazar:

Hakkında / İlgi Alanları: Açık fikir, açık kaynak. ( open mind, open source ) :)
Kategori: Ubuntu, May 1st, 2011

Yazarlarımızdan , bu yazı dahil toplam 17 adet yazı yazmış.

2 yanıt

  • Mert Can says:

    Merhaba,
    Linux’e geçmek için sabırsızlanan bir Windows kullanıcısı olarak bunu okumak beni gerçekten sevindirdi. Benim sormak istediğim şey, iki işletim sistemini aynı anda çalıştırabilmem için mutlaka iki ayrı fiziksel bellek gerekiyor mu? Yoksa bu işlemi yaptığımda partition işlemine gerek kalmadan Ubuntu ve Windows 7′yi sorunsuz kullanabilir miyim?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  • ben artık windows kullanmıyorum çoğu zaman artık özgür yazılım her alandaCevap yaz